515 183 845   /   577 111 629 stomatologlesna@gmail.com

Terapia miofunkcjonalna

Jest to terapia mięśniowa, która bazuje na wykształceniu  nowych, prawidłowych nawyków mięśniowych podczas  połykania  czy oddychania. Usunięcie szkodliwych nawyków występujących u Twojego dziecka spowoduje zatrzymanie procesu powstawania wady zgryzu.

Obecnie aż 75% wszystkich dzieci na świecie boryka się z problemami wad zgryzu.

Terapia miofunkcjonalna nie zastępuje leczenia ortodontycznego, lecz uzupełnia jej poprzez usunięcie przyczyny, którą są nawyki takie jak:

  • oddychanie przez usta
  • spaniem z otwartymi ustami,
  • ssanie smoczka lub kciuka
  • nawyk zasysania lub przygryzania warg
  • jednostronne żucie,
  • grymas twarzy podczas połykania

Rodziców powinno również zaniepokoić:

  • przerost migdałków podniebiennych,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • skrzywienie przegrody nosa,
  • alergie,
  • zatkany nos
  • nawracające infekcje kataralne,
  • nawracające zapalenie ucha środkowego,
  • asymetria twarzy,
  • chrapanie,
  • wychyleniem siekaczy szczęki
  • zgrzytanie zębami,
  • wady wymowy, m.in. seplenienie
  • papkowate jedzenie,
  • sińce pod oczami,
  • dziecko jest zmęczone, ma problem ze skupieniem uwagi, gorzej się uczy,
  • nieprawidłowa postawa ciała (wątła, zgarbiona postawa, wąska,zaokrąglona klatka piersiowa, niestabilna miednica, koślawość kostek)

Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy reedukację mięśniowa Twojego dziecka, możliwe,  że uniknie ono leczenia aparatem stałym lub wada zgryzu będzie łatwiejsza do wyleczenia. Czasami wada zgryzu występująca po leczeniu terapią miofunkcjonalną nie jest na tyle szpecąca, by leczenie ortodontyczne było konieczne.

Główną zaletą terapii miofunkcjonalnej jest to, że łatwiej jest osiągnąć harmonię nerwowo-mięśniową w obrębie jamy ustnej , która z kolei zapewnia  stabilne wyniki leczenia ortodontycznego.

W jaki sposób nawyk wywołuje zniekształcenia zgryzu?

Wady zgryzu tylko w kilku % są wywołane przez genetykę.

Fakt ,że dziecko ma podobny profil, układ zębów

do rodziców wynika raczej z tych samych problemów mięśniowych/ nawyków, które występowały  również

u rodziców.

Nauczymy Twoje dziecko prawidłowo oddychać i  połykać,

to te szkodliwe nawyki przestaną  mieć niszczący wpływ na zęby stałe.  Im wcześniej rozpoczniemy terapię mięśniowa, tym większa szansa, że dziecko nie będzie wymagało skomplikowanego i wieloletniego leczenia ortodontycznego.

W leczeniu pomaga nam trainer czyli miękki silikonowy aparat (silikon medyczny, który nie zawiera szkodliwego BPA). Dziecko nosi aparat przez 1-2 godziny w ciągu dnia,  śpi w nim oraz wykonywaniu krótkich ćwiczenia,

które zajmują ok 3-5 min.
Cały proces leczenia trwa od 12-24 miesięcy.

W trakcie tego czasu Twoje dziecko będzie wymagało

od 2 do  4 różnych aparatów. Ilość aparatów oraz długość leczenia zależy od stopnia skomplikowania wady, regularności noszenia oraz zaangażowania w wykonywane ćwiczenia.

Pierwszy tydzień aparat noszony jest przez 1 godzinę dziennie. Może wywoływać ból zębów oraz zmęczenie mięśni twarzy.

Dodatkowo podczas leczenia stosujemy nadbudowy kompozytowe na IV i V mlecznych, w celu podniesienia zwarcia i wypoziomowanie zgryzu. Umożliwiamy pierwszym zębom  stałym ustawienie się w  prawidłowej pozycji i wysokości. W większości  wad zgryzu zęby boczne są pochylone do języka, a dziecko w trakcie połykania układa nisko język a czasami nawet go sobie przygryza.

Trainer jest aparatem wyjmowanym, czyli działa tylko wtedy, gdy jest regularnie noszony!

Terapia  bazuje na zjawisku pamięci mięśniowej. W aparacie, język zajmuje wymuszoną, ale prawidłową pozycję w jamie ustnej. Dziecko połykając ślinę uczy się nowego ruchu świadomie w dzień, a utrwala go nieświadomie w nocy.

Podczas noszenia aparatu dochodzi do aktywnego ćwiczenia mięśni jamy ustnej:

  • usta muszą być zaciśnięte- ćwiczenie mięśnia okrężnego ust ,który u dzieci oddychających przez usta jest za słaby, nie wywiera nacisku na siekacze (jedynki są wówczas wychylone)
  • Zamknięcie ust powoduje też, że dziecko musi oddychać przez nos. U większości dzieci oddychanie przez nos jest tylko nawykiem, którego nabyły w trakcie nawracających infekcji. Oddychanie przez nos jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Powietrze, które wpada przez nos masuje i odżywia kości szczęki, umożliwiając jego prawidłowy wzrost.
  • Język musi znajdować się ułożony płasko na podniebieniu – aparat jest w wyposażony w zaporę dla języka, która uniemożliwia niskie ułożenie języka w trakcie połykania. U dziecka, które ma niemowlęcy lub odwrotny typ połykania występują stłoczenia zębów, gotyckie podniebienie. Język nie ma miejsca wystarczającej ilości miejsca w jamie ustnej. trakcie połykania

Najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia to wiek ok 5-7 lat, czyli moment kiedy Twoje dziecko przechodzi przez etap wymiany uzębienia.

Jest to za wczesny etap na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego aparatami zdejmowanymi oraz stałymi. Dzięki terapii miofunkcjonalnej rodzic i lekarz dentysta nie muszą już patrzeć biernie, jak wada zgryzu niepokojąco się pogłębia, a jego dziecko wpada w coraz większe kompleksy i przestaje się uśmiechać.

Dla każdego pacjenta tworzymy indywidualny plan leczenia, które oparte jest na współpracy ortodonty z laryngologiem, logopedą oraz fizjoterapeutą.

  • W uzębieniu mlecznym (3-6r.ż) działamy profilaktycznie oraz eliminujemy powstałe już wady zgryzu poprzez wpływ na układ mięśniowy narządu żucia.
  • W uzębieniu mieszanym, kiedy dochodzi do wymiany zębów mlecznych na stałe rozpoczynamy leczenie interceptywne, którego celem jest sterowane wyrzynanie zębów oraz wpływ na wzrost żuchwy na długość.

Korzyści:

  • Likwidacja szkodliwego oddychania przez usta
  • kształtowanie prawidłowego kształtu łuku zębowych
  • prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych
  • wzmocnienie mięśni warg, dzięki którym siekacze szczęki nie będą brzydko wystawać
  • ustalenie prawidłowej pozycji języka podczas połykania
  • poprawa profilu i symetrii twarzy

Dlaczego oddychanie przez usta jest tak szkodliwe?

Spanie z otwartą buzią wywołuje brzydki zapach z ust oraz doprowadza do wysuszenia jamy ustnej co zmniejsza ilość śliny, które zapobiega próchnicy i potęguje rozwój bakterii próchniocotwórczych.

W zatokach produkujemy 25% całego tlenku azotu, zmniejsza on ciśnienie krwi, uspokaja oraz poprawia pamięć. Żeby go wchłonąć musimy oddychać przez nos.

Oddychanie przez usta wywołuje wzrost adrenaliny oraz przyspieszone bicie serca. Dodatkowo niedotlenienie w trakcie snu zaburza gospodarkę hormonalną. Zmniejszone jest wydzielanie wazopresyny- hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu oraz skurcz zwieracza.

Dziecko źle śpi w nocy, moczy się i jest niespokojne.

Dziecko może również cierpieć na bezdech senny, tak samo jak ludzie starsi. To jedna z prawdopodobnych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)

Co więcej możemy zrobić?

Jeśli aparat wypada dziecku z buzi lub widzisz, że dalej śpi z otwartą buzią, musisz pomóc dziecku w ćwiczeniach.

Należy wykonywać więcej ćwiczeń w ciągu dnia,  tak żeby nauczyć mięśnie świadomego trzymania aparatu w jamie ustnej.

Można  spróbować zaklejać usta dziecka plastrem opatrunkowym, by aparat nie wypadał (Konieczne jest przed tym sprawdzenie drożności swojego nosa.)

Jeśli dziecko ma problem z zetknięciem warg,gdy aparat jest w jamie ustnej (dziecko ma słabe i krótkie  wargi, wystające siekacze, jest niejadkiem i ma słabe mięśnie żujące),

Czy taka terapia działa również u dorosłych?  I tak i nie 🙂

Na reedukację mięśni nigdy nie jest za późno, ale jest ona trudniejsza i dłuższa.

Dorosły człowiek śpi krócej, by leczenie odbywało się tylko w nocy, dlatego zalecane jest dłuższe noszenie aparat

w ciągu dnia. W ciągu dnia jednak brakuje im cierpliwości. Jeśli pacjenci współpracują terapia jest bardzo skuteczna. Redukujemy napięcie mięśniowe w obrębie mięśni głowy i obręczy barkowej. Leczenie u dorosłych nie wpłynie jednak na zmianę profilu twarzy, ponieważ wzrost został już zakończony i jedynie operacja chirurgiczna może zmienić stosunki kostne.

Terapia miofunkcjonalna to  inwestycja w wygląd   i pewność siebie Twojego dziecka, które będzie jej bardzo potrzebowało zwłaszcza w okresie nastoletnim.

 Zapraszam,

lek.dent. Anita Szperling

Kontakt

Godziny przyjęć: pon-czw: 9:00-19:00, Pt: 9:00-17:00

Wałcz, ul. Leśna 3

Użytkowanie tej strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celu usprawnienia działania witryny oraz tworzenia usług i ofert dostosowanych do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności więcej informacji

Użytkowanie tej strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celu usprawnienia działania witryny oraz tworzenia usług i ofert dostosowanych do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności

Wyjdź